Kuchařské stránky

Pro zdraví

                           

Pět chyb, které děláte při vaření

Jak vyzrát na sennou rýmu?
Změnou jídelníčku a životních návyků

Zdá se, že letošní rok bude extrémně nepříjemný pro všechny, kdo trpí sennou rýmou. Dobrou zprávou pro ně je ale zjištění, že její průběh může ovlivnit skladba jídelníčku.
 Jak vyzrát na sennou rýmu? Změnou jídelníčku a životních návyků
 GH EXTRA - česnekové kapky
Naplňují moderní trend potravinových doplňků, které nezatěžují organismus člověka syntetickými produkty, ale naopak v plné míře prokazují pozitivně omezující vliv na širokou škálu civilizačních chorob, ohrožujících současnou lidskou populaci. Týká se to hlavně obsahu cholesterolu a cukrů v krvi, krevního tlaku, tedy faktorů podmiňujících riziko aterosklerozy a cukrovky. Působí i proti vzniku krevních sraženin, usnadňující průtok krve v cévách, zvyšují imunitu, zlepšují celkově metabolismus, snižují únavu a vzhledem k prokázanému protibakteriálnímu působení účinkují i jako prevence nádorových onemocnění v oblasti žaludku a střev. Je známo, že samotný česnek ochromuje mnoho druhů infekčních bakterií a jeho výtažek zabíjí téměř 100% lidského rinoviru, který způsobuje rýmu a chřipku.
Více o produktu na obrázku níže:
Prozdravi.cz

Česnek dále disponuje nejméně 15 různými antioxidanty, jež jsou účinné při likvidaci volných radikálů. Tyto radikály nesou přímou odpovědnost za naše stárnutí.
Významným účinkem uvedeného česnekového preparátu je detoxikace organismu, neboť usazené škodlivé látky jsou příčinou mnoha vleklých a obtížně léčitelných onemocnění.
Kapky také prokazatelně posilují psychickou odolnost a zlepšují náladu.

 

Lékařsky ověřené účinky:

Přípravek GH Extra pozitivně ovlivnil hodnoty měření u sledovaných osob:
- 73,5% s vysokou hladinou cholesterolu
- 88,7% s problémy krevního tlaku
- 48,4% nemocných dnou
- 75,4% s cukrovkou
- 49,5% s onemocněním jater
- 28,7% s nadváhou
- 90,0% snížení únavnosti
Během aplikace preparátu nikdo neonemocněl infekcí horních cest dýchacích.

 

Předností GH Extra - výrobku vysoké kvality
Kvalitu nám zaručují rozpuštěné minerály ve velmi dobře stravitelném roztoku. Začínáme poznávat, že minerály jsou důležité. Musím vám také něco říci o minerálech samotných a o tom, jak je užívat.


Na trhu jsou tři druhy minerálů.

  • Anorganické minerály
  • Chelatované minerály
  • Koloidní minerály


Anorganické minerály nejsou v podstatě nic jiného než rozdrcená skála. Vstřebatelnost pro tělo je 5 - 10% a po 35. roce věku klesá na 3 - 5%. Vezmeme-li například sloučeninu vápníku a laktózy pak v 1000 mg této látky je 250 mg vápníku a 750 mg laktózy. To znamená, že z jedné takové tablety dostanete do těla při 5% vstřebatelnosti 12,5 mg vápníku. Chcete-li tedy vstřebat denní dávku 1000 mg vápníku musíte zkonzumovat 80 tablet.

Koloidní minerály jsou jednotlivé molekuly určité látky rozptýlené ve vodě. Nejedná se tedy o tablety, ale o tekutinu. Rozptýlené částice mají záporný elektrický náboj, zatímco střevní stěna má kladný náboj, a to má za následek, že tyto minerály jsou vstřebatelné z 98%. Takže tekutá forma přípravku GH Extra zaručuje jeho rychlou vstřebatelnost a téměř 100% stravitelnost, umožňuje i přesné dávkování.


- Použité výchozí suroviny jsou certifikovány, česnek pochází z výrazně ekologicky nenarušené oblasti ČR.
- Česnek je zpracováván jen v určitém období po sklizni, kdy obsahuje nejvyšší podíl účinných látek. Výrobní postup je velice šetrný a suroviny při něm nepřichází do styku s kovem.
- Výskyt jeho nežádoucích účinků je omezen na minimum a spadá do oblasti detoxikačních projevů, které lze eliminovat přechodným snížením dávkování.
- Po požití se během 15 minut vytrácí česnekové aroma z úst a při dlouhodobé konzumaci není cítit ani z potu.
- Obsahuje téměř 400 různých léčivých složek včetně, v naší stravě tak nedostatkových a nezbytných minerálů, kterými jsou jod, selen, germanium, zinek a dále vitamíny A, E, C a řady B.
- Podstatný a všechny ostatní podobné výrobky, vysoce převyšující obsah sirnaté látky alliinu, za povšimnutí stojí i adenosin, bezsirnatá antibiotika garlicin a allistatin, enzymy a mnoho dalších.

 

Složení: česnek 60%, potravinářský líh 40%

Dávkování: maximálně jedna kávová lžička 3x denně

Balení: kůra 7 x 50 ml ve skleněné lahvičce (dávka min. na 3 měsíce). Pro maximální efekt je potřeba užívat kapky dlouhodobě.

Upozornění: Doplněk stravy. Před upotřebením protřepat. Ukládat mimo dosah dětí. Vzhledem k alkoholu není určeno osobám do 18 let. Souhlas s uvedením potraviny do oběhu vydalo Ministerstvo zdravotnictví dne 25. 9. 1998.

česnek Česnekové kapky pohledem bylinářky paní Barbary Dlouhé
Působení léčiv:
- léky syntetické působí vždy cíleně na určitý problém, a to bez ohledu na dosažený výsledek. V praxi to znamená, že třeba léky snižující krevní tlak jej snižují až do úplného snížení, bez ohledu na to, zda je krevní tlak ve výši slučitelném se životem.
- léky alternativní působí pouze pokud je to zapotřebí. Některé z těchto přípravků mají rovněž obdivuhodnou schopnost zvanou HARMONIZACE, tj. schopnost upravovat stav organismu do optimálního stavu. Podíváme-li se na věc tímto zorným úhlem, pak začíná být jasné, jak týž prostředek může působit zároveň na zácpu i na průjem: prostě a jednoduše Optimalizuje činnost tlustého střeva.

Takže přístup alternativní medicíny k česnekovému extraktu GH Extra je velice jednoduchý a přímočarý: jedná se o to, že česnek nesmírně účinně čistí jak tělesné tak i duševní sféry a navíc působí jako velice účinný harmonizační prostředek.
Z hlediska klasické medicíny je situace poněkud složitější a dá se rozdělit do několika následujících složek:
- čištění těla: protiparazitické, protiplísňové, protikvasinkové a antibakteriální působení česneku je známo již od starověku. Jedná se skutečně o jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků, jehož výše uvedené vlastnosti se pokoušeli chemici napodobit a vyrobit v syntetické formě již od vzniku IG Farben.
Vždy se podařilo vyrobit pouze preparát, který měl jenom část účinků požadovaných (a velký podíl účinků vedlejších).
- rozpouštění tuků, nánosů, krevních sraženin, cholesteru: vědecké studie citované všude vůbec nezpochybňují ohromnou účinnost česneku v této oblasti
- to samé se dá dodat i o působení protinádorovém
- antioxidační působení: česnek je vůbec nejsilnější všeobecně používaný antioxidant
- snižuje krevní tlak (do funkční výše), zvyšuje krevní tlak (do funkční výše)
- zvyšuje potenci a co je nejméně důležité, zvyšuje nejen potenci, ale i libido (chuť)
Takto by se dalo pokračovat ještě velmi dlouho, ale zajímavé je to proč má česnek takto všestranné použití. K vysvětlení tohoto jevu budeme muset zabrousit do paleobiologie.

Detoxikační reakce
- je vhodné upozornit klienty na možné nepříjemnosti - bolesti hlavy, únava, přechodné zahlenění či zhoršení zejména kožních a dýchacích problémů a nabídnout nápravu
- je nezbytně nutné umožnit tělu vylučování česnekem uvolněných toxinů, metabolitů, parazitů, plísní, kvasinek apod., které se dostávají do krevního a lymfatického oběhu. Protože je záhodno, aby došlo k jejich co nejrychlejšímu vyloučení ven z těla, posílíme činnost orgánů za vylučování zodpovědných, tj. ledvin, močového měchýře a tlustého střeva.
- ledviny a močový měchýř (nejlépe ještě před započetím česnekové kůry) povzbuzujeme k větším výkonům ledvinovými čaji (BBB) , Renolem (Energy), masážním válečkem (BBB), možné je také zvýšit denní dávky skořice, kurkumy či hřebíčku.
- tlustému střevu pak musíme poskytnout mírně kyselé prostředí (hnilobné procesy jsou zása-dité), a to buď kyselými nálevy do střev nebo kyselotvornými nápoji a potravinami např. ovocnými čaji a šťávami, žitnými a pšeničnými klíčky, čočkou, ovesnými vločkami, para, vlašskými a lískovými ořechy apod. Je nezbytné dbát o pravidelnou každodenní stolici, případně začít užívat jemná přírodní projímadla (kůra krušiny)
- dále pak doporučíme denní sprchování s předcházejícím frotýrováním celého těla tak, abychom co nejvíce podpořili i vylučování toxinů pokožkou.
- u některých klientů se mohou zvláště u počátečních vyšších dávek objevit horizontální hrboly na nehtech, značící přítomnost kulatých červů a parazitů: u nich se velice pravděpodobně detoxikační reakce dostaví. V tomto případě je třeba snížit dávkování, pomoci ledvinám, močovému měchýři a tlustému střevu a v žádném případě s česnekem nepřestávat - naopak, rozšířit jeho požívání na všechny členy rodiny včetně zvířat, a to proto, aby nedocházelo k novým reinfekcím.
- při detoxikaci Candidy albicans je velmi účinné vnější pohlavní orgány potírat preventivně olejem měsíčkovým, aby nedocházelo k bolestivým opruzeninám a pálení.


Jiné způsoby použití

Česnekový extrakt je možné přelít teplou vodou a tím odpařit alkohol. Děti jej v této formě mnohem lépe snášejí a účinnost se přitom nemění. Vřele se přimlouvám o odpařování u dětí mladších 13ti let, dále u osob s onemocněním jater, ledvin a slinivky.


Použití vnější

AKNÉ, NEHOJÍCÍ SE RÁNY- aplikujeme česnek přímo na ránu či vřídek. Pokud akné či ránu nejprve zasypeme práškovým cukrem a poté zakapeme česnekem, budeme brzo svědky téměř zázračného zhojení. V tomto případě alkohol neodpařujeme. Pokud možno nepřekrýváme obvazem či náplastí. Jedná-li se o rány či vřídky na obličeji, hrudi či předloktí, prostě tam, kde je pokožka jemná, aplikujeme pouze přímo na zasaženou oblast, eventuelně okolí vřídku potřeme ricinovým či jiným hustým olejem proto, aby nedocházelo k podráždění okolní pokožky

REVMATICKÉ ČI ARTRITICKÉ POTÍŽE - kloub potřeme již výše zmíněným olejem a přiložíme zábal zhotovený z francovky Alpy a česnekového extraktu (1:4 ve prospěch Alpy), který nejprve necháváme pouze několik minut, postupně dobu prodlužujeme (až do pocitu úlevy)

ŠTÍPANCE, KOPŘIVKA - po přímém potření česnekem nastává úleva okamžitě

Domácí zvířectvo - podařilo se mi zjistit, že je česnek nejen vynikající protiparazitární prostředek, ale že dokonce jeho konzumace povzbuzuje tvorbu blíže nespecifikovaných obranných látek, které pomáhají při úspěšné obraně proti virům vztekliny.

ANTIKONCEPCE - vzhledem k tomu, že hormonální antikoncepce má vedlejší účinky na téměř všechny pochody v těle včetně hospodářství vodního, cukerního a tukového, je nutné brát s antikoncepcí zároveň česnek, tak aby bylo eliminováno co největší množství těchto nepříznivých účinků. Z těla, ve kterém jsou cysty, polypy, toxiny, plísně a parazité se zdravé děcko nenarodí - a to nehovořím o zdravotních problémech samotných žen a dívek. Jedná se o cysty, myomy, polypy, PMS, prudké či naopak chybějící krvácení, bolesti hlavy potíže vyvolané játry, hypoglikemií, únava, předrážděnost, tloustnutí a vznik komedomů a akné. Dalším problémem při braní antikoncepce je zamoření celého těla plísněmi a kvasinkami - zejména pak Candidou albicans - i zde je česnek nezastupitelný.

ANTIBIOTIKA - vzhledem k vedlejším účinkům antibiotik je současné užívání zvýšených dávek česneku přímo indikováno - nedochází pak k porušení zdravé střevní fauny a flóry, nedochází k přetížení jater a ledvin, lépe a rychleji se rozpouští hlen, vzhledem k tomu, že detoxikuje organismus nedostavují se tak často kožní problémy, únavový syndrom spojený s léčením není tak citelný.

PROFYLAXE - jako prevenci bych doporučovala všem jíst česnek pořád (vzhledem ke způsobu stravování a života) s tím, že v krizovém období: předjaří, konec léta, zkouškové období,partnerská krize, zvýšené nároky v zaměstnání apod., si jej v žádném případě nezapomeneme brát

HUBNUTÍ - protože česnek přímo ovlivňuje mastné kyseliny vyloučené játry jako přebytek a posléze ukládané do tukové tkáně a protože zároveň tělo detoxikuje, takže nevyvstává nutnost tvorby nové tukové tkáně jako úložiště toxinů, metabolitů a přebytků, je česnekový elixír naprosto jedinečný pomocník při hubnutí. Při současném požívání s preparáty povzbuzujícími přímý odvod toxinů (ledviny, močový měchýř, tlusté střevo) z těla je efekt téměř 100% zaručen.

KOUŘENÍ - v česneku přítomná složka ajoen působí jako plasmový antioxidant a tím potlačuje některé nepříznivé účinky kouření. Velice vhodné je tudíž používání česneku pro ty nemocné či zdravé, kteří se kouřit odnaučují a nemohou přestat a pro ty, kteří kouří pasivně.

KOJENÍ - bylo dokázáno, že děti odmítající mateřské mléko pijí s podstatně větší chutí pokud maminka požila česnek. Navíc česnekový elixír zaručuje, že mateřské mléko bude prosté plísní, kvasinek a toxinů.

ŠLACHY A VAZY - česnek zpevňuje šlachy a vazy, je naprosto ideální pro dospívající mládež, která se věnuje sportům ohrožujícím tyto části těla (tenis,squash, fotbal, gymnastika, lyžování apod.) a dospělým věnujícím se těmto sportům zvýšenou měrou a vzhledem k tomu, že šilhání je způsobeno rovněž nedokonalou funkcí svalových úponů, má použití česneku zvl. u malých dětí udivující výsledky.

Česnek působí velice vhodně jako "třídič odpadu" i v duchovní sféře. Prostřednictvím česneku si uvědomíme všechny zbytečné myšlenky a obtížné pocity, aktivujeme sny a zvýšíme kreativitu. Tímto způsobem povzbuzený člověk rozvíjí přání vyjádřit se a vydat ze sebe to, co v nitru nashromáždil. Vnáší do myšlení pohyb, vede k novým myšlenkám, inspiruje a oživuje v celém člověku, jak v těle tak i v duši to, co bylo částečně mnohdy celá léta uloženo bez pohybu.
- pomáhá při kreativním myšlení: vybírá z gejzíru nápadů ty uskutečnitelné - použití pro umělce, manažery, ženy starající se i o domácnost
- adolescenty a pubescenty "upozorňuje" na nutnost řídit se vnějšími požadavky světa i během hormonálních bouří v jejich tělech
- ve stavech cyklického myšlení (stále se opakujících myšlenkách) pomáhá přerušit tento začarovaný kruh a vnímat reálný svět
- pomáhá "ukotvit se" v přítomnosti, tj. nevléci za sebou břemeno minulosti a neobávat se budoucnosti
- pomáhá nám určit skutečné priority ve stavech, kdy nás vykolejí každá maličkost
- při léčení jakýchkoli závislostí účinně brzdí stavy cravingu (náruživé touhy po předmětu závislosti)
- pomáhá při studiu zejména technických, analytických předmětů, rovněž i jazyků
- zlepšuje výbavnost paměti
- zmírňuje a ztišuje prudké výkyvy nálad (PMS, vliv měsíce, klimakterické poruchy)
- při "polykání" pocitů umožňuje vyjádřit je ohleduplnou formou
Ve všech těchto stavech je nezastupitelný v tom, že zabraňuje všem těmto emocím manifestovat se ve fyzickém těle jako psychosomatické onemocnění.

Magie - že česnek chrání před upíry, víme všichni. Ale česnek chrání i před zloději, odvrací závist a účinně žehná novému domovu (druidský herbář).


EIKOSANOIDY
Eikosanoidy jsou něco jako kvarky ve fyzice. Kvarky lze pozorovat velmi vzácně a to jen v obrovských urychlovačích částic po mnoha letech neúspěšných pokusů. Přestože sledování kvarků je velice obtížné, každý fyzik vám řekne, že jsou základem veškeré hmoty a jsou zde jíž od dob Velkého třesku. Eikosanoidy za kvarky příliš nezaostávají - byly vskutku prvním hormonálním systémem, který se u živých organismu vyvinul - mnohé z eikosanoidů tvořících naše těla jsou shodné s těmi, které tvoří primitivní mořské houby.Přesto byly eikosanoidy objeveny až v roce 1936. Příčina této neznalosti tkví v tom, že patří mezi parakrinní a autokrinní hormony a že jsou tím pádem mimořádně obtížně sledovatelné. Jejich délku života lze měřit v sekundách, působí v extrémně nízkých koncentracích a k tomu, aby dorazily k cílové buňce, nepoužívají krevní oběh. Eikosanoidy se uvolní z buňky, vykonávají svůj úkol a rozloží se. To vše v několika vteřinách.
Eikosanoidy jsou v podstatě superhormony, které vytváří každá živá buňka těla. Řídí nejen všechny hormonální systémy těla, řídí naprosto všechny životně důležité fyziologické systémy: kardiovaskulární systém, imunitní systém, centrální nervový systém, reprodukční systém atd. Úkolem eikosanoidů není nic menšího než nás udržet při životě a zdraví. Bez eikosanoidů by život tak, jak jej známe, nebyl vůbec možný.
Pojem eikosanoidy zahrnuje velké množství superhormonů s poněkud hůře vyslovitelnými názvy, ale obecnému povědomí blížšími: prostaglandiny, leukotrieny, lipoxiny a hydroxylované mastné kyseliny.
Co se účinků týče, jsou eikosanoidy nejvyšší regulátory buněčných funkcí, jsou nejmocnější ze všech hormonálních systémů, jsou nejvyšším kontrolně-řídícím systémem těla.

A PRÁVĚ ČESNEK MÁ SKUTEČNĚ JEDINEČNOU SCHOPNOST OVLIVŇOVAT TÉMĚŘ VŠECHNY EIKOSANOIDY.


Tím se vysvětluje jeho skutečně nesmírně velký rozsah účinků - je skutečně na všechno, ať již jako velmi silný podpůrný prostředek nebo přímo působící lék. Právě tím, že působí na eikosanoidy, které potom samy "vyberou" nejvhodnější hormony k optimalizaci tělesných i duševních funkcí, je jeho působení nenásilné, jemné a přitom stálé. V podstatě je skutečně velmi jednoduché polknout česnekový elixír a nechat na něm samotném, aby sám vybral, co je nyní zapotřebí uvést do rovnováhy.


Uplatnění česnekových kapek v čínské medicíně podle léčitelky a spisovatelky paní Evy Joachimové.


Z pohledu původní čínské medicíny je svět velmi jednoduchý, vše co je v nás i kolem nás, ať už se jedná o něco viditelného či abstraktního se musí vtěsnat do pouhých pěti prvků. Nepotřebujeme žádné složité chemické či fyzikální tabulky, stačí nám počítat do pěti nebo někdy do šesti. Do těchto počtů se vejde lokomotiva stejně jako myšlenka, člověk, stůl či radost. Živé či neživé, hmota či energie, klidně si můžeme pobrukovat se Suchým a Šlitrem "pět strun úplně stačí…".
Brzy nás ovšem napadne, že ta jednoduchost je nejspíš jenom zdánlivá. Ono mezi myšlenkou, člověkem a lokomotivou by se přece jen pár rozdílů najít dalo. Původní čínská kosmologie nám říká, že všechno je identické, pouze jinak organizované. Právě tato organizace, rozdílné propojení jednotlivých prvků nám umožní rozdělit to " identické" na myšlenku, člověka či lokomotivu. Ihned nás napadne, že právě v dokonalosti organizace to může někdy zaskřípat a pak může dojít k problémům. Myšlenka se vytratí, člověk se necítí dobře, lokomotiva nejede. Nemusíme být žádní odborníci, aby nás hned nenapadlo: " je třeba to dát do pořádku". Pořádek, systém, patří z pohledu pěti prvků do čtvrtého z nich, do kovu. U zarezlých koleček lokomotivy je nasnadě vzít drátěný kartáč a pořádně ji vyčistit. Ovšem ani u člověka nepřijdeme zkrátka. Přidáme-li člověku kov (tím ovšem samozřejmě nemyslíme pohrabáčem po hlavě, ale zvýšení množství prvku "kov" v organismu ) pomůžeme mu s koncentrací a hle - myšlenka se vrátí, tělo začne pracovat racionálněji a cítí se lépe. Není ale až tak jednoduché, najít v naší životosprávě takové prostředky, která nám zvýšení prvku "kov" v organismu umožní. Kovový nábytek řada z nás nesnáší, vojenská disciplína pro mnohé z nás obvykle není tím, v čem by si od rána do večera libovali a schroustat hřebík také neumíme.

Naštěstí matka příroda nám připravila čistý extrakt prvku "kov" - česnek. Víme, že řada civilizací považovala česnek téměř za kultovní rostlinu, uvádí se, že národy, požívající česnek ve větších množstvích jsou v mnoha směrech zdravější, uvádí se nižší výskyt rakovin, kardiovaskulárních chorob a ve výčtu můžeme ještě dlouho pokračovat. A přitom celý zázrak česneku spočívá v prosté touze prvku "kov", který představuje, touze po pořádku. Prostě kam se dostane česnek, tam se okamžitě snaží dostat vše do takového systému, v jakém to původně bylo. Pokusí se vše vyčistit, přímo sterilizovat. A protože to je protivný pedant, často to smýčení provádí nevybíravými způsoby, které my můžeme pociťovat jako až nepříjemné detoxikační vedlejší účinky.

Podívejme se, s čím vším se česnek dostává do křížku na své cestě za pořádkem v člověku. Nám je asi nejbližší představa těla. Tady česnek napřed pracuje s oblastmi, které jsou z pohledu čínské medicíny "kovové" jako on, tedy s plícemi, s tlustým střevem a s kůží. Plícemi a tlustým střevem vychází, co je nevhodné pro organismus, co je podle čínské terminologie "kalné". Ovšem pozor, není to jenom to hmotné, někdy jsou i myšlenky nebo emoce v nás nevábné, kalné. Tady nám česnek pomůže s důležitou věcí, usnadní nám rozeznání toho, co je "kalné", tedy toho, co v nás nemá co dělat.

Zároveň s plícemi a tlustým střevem jsme si jmenovali kůži. Znamená to, že kůže má podobný úkol jako plíce a tlusté střevo, tedy oddělit "kalné" od "čistého". U kůže se setkáváme s dvojí úlohou. "Kalné" můžeme v prvním případě chápat jako vnější, nečisté, to, co je mimo naše tělo - na rozdíl od "čistého" vnitřku. Ale "kalné" je také to, co vychází kůží pro nás občas nepříliš příjemně, ať už mluvíme o potu s nelibým zápachem, či vyrážkami. Česnek - jako řádný hospodář začne čistit dům zevnitř, proto počáteční dny při jeho užívání mohou být spojeny právě s těmito nepříjemnými účinky. Abychom je zmenšili nebo zcela odstranili, doporučujeme začít 3x denně 1 kapkou, druhý den zvýšíme dávku na 3x denně 2 kapky a po kapce zvýšíme každý den až do stanoveného počtu, například 25 kapek 25.den.

Čínská medicína ale nedokáže vnímat odděleně tělo, duši a dění kolem ní. Smysl pro pořádek se tedy obráží i dalších oblastech našeho života, například
v tendenci následovat či dodržovat tradice. Tady nám opět česnek může pomoci zajímavým způsobem. Ukazuje nám tradiční hodnoty naší civilizace, do popředí posunuje ty, které my porušujeme. Vlastně bychom mohli říci, že svým způsobem aktivuje "hlas svědomí", slyšení patří totiž také k prvku kov a samozřejmě se jedná o slyšení jak vnější, smyslové, tak vnitřní, poeticky řečeno naslouchání vnitřnímu hlasu. Česnek nám pomáhá začlenit se do komunity našich předků, do posloupnosti předků a potomků. To nám usnadňuje hledání svého místa ve světe, cítíme se jistější, pevnější. Často po prvních týdnech a někdy i dnech užívání česnekových kapek si lidé libují, že se cítí lépe i psychicky. A aby také ne, vždy je nám příjemněji v uklizeném pokoji, proč by tedy naše duše byla výjimkou?

Shrneme-li si to, česnek doporučujeme v případech, kdy něco není v pořádku. Problémy s morálkou, tradicemi, překotnou mluvu či zadrhávání v řeči budeme uklízet stejně, jako zácpu či vysoký tlak. Určitě nemůžeme předpokládat, že se z nevěrníka podáním kapiček stane věrný manžel či z povětrnice starostlivá a pečlivá matka, stejně jako nevyléčíme závažná tělesná onemocnění. Ovšem i ta kapička pořádku, kterou česnek zmůže, pro nás bude stejným přínosem, jako posezení s přáteli v příjemném prostředí.

 
document.write('<'+'iframe width="468" height="60" frameborder="0" style="width:468;height:60;border:none" scrolling="no" src="http://ad.adfox.cz/utf/ppcbe?js=0&charset=utf&format=006600006600ffffffffff00ffffff58&partner=7583&kanaly=520066&stranka='+location.href+'"><'+'/iframe>'); //]]>